Hoppa till innehåll Skip to sitemap

The things we are made of: Sencer Vardarman

28.2–29.3.2020

Under the Mother Earth’s Skin

Sencer  Vardarmans (f. 1970, Istanbul) utställning Under the Mother Earth’s Skin (Under moder jords hud) består av en trekanalig videoinstallation, Wounded Ground II (Sårad jord, 19:26 min, 2020).Vardarman har skapat ett kollage av bilder tagna från rymden för sitt verk. På bilderna syns dagbrott som har väckt protester från elva olika länder. Dagbrott orsakar både miljöförstöring och artförluster samt lidande för människorna i området.

I sitt verk dokumenterar och estetiserar Vardarman den förödelse som människan har orsakat på jorden. Videoverkets skarpa och intensiva bilder föddes genom att kombinera till och med över tusen enskilda satellitbilder från varje gruva och att med bildbehandling lyfta fram färger som man inte kan urskilja på enskilda satellitbilder. Dagbrott som har filmats på distans förändras till något overkligt, vackert och fängslande. Samtidigt erbjuder verket också tittaren en möjlighet att omvärdera sin relation till gruvbrytning som förstör naturen. I gruvor produceras fossila bränslen och metaller som guld, silver, koppar och nickel till människans växande konsumtionsbehov.  

Vardarman behandlar i sina verk de bilder som massmedier, forskare och reklam erbjuder om stadsutveckling, industri och naturkatastrofer. Han är intresserad av hur man kan avsiktligt manipulera tittarens observationer i mediabilder. Vardarman förvandlar landskap i bilder till konstverk genom att också själv utnyttja bildmanipulering. Genom att kombinera fragment av olika bilder med varandra skapar han verk som gör tittaren osäker på vad som är sant i bilden och vad som har lagts till. 

Vardarman bor och arbetar i Berlin.

Foto: Ville Mäkilä, Åbo museicentral.

WAMx : The Things We Are Made Of 

WAMx internationella sakkunniga i år är kuratorn Ece Pazarbaşı, född i Turkiet och verkar i Berlin. Hon har gjort ett utställningsprogram med rubriken The Things  We Are Made Of (Saker vi är gjorda av). Programmet vänder uppmärksamheten från det som skiljer oss till det som förenar oss: När allt kommer omkring består vi alla av samma grundämnen.

Seriens övriga utställningar